WYLEWKA ANHYDRYTOWA

Wylewka anhydrytowa to obok wylewki cementowej najczęściej stosowany podkład podłogowy. Powstaje z odwodnionego gipsu zwanego anhydrytem. Jakie są plusy i minusy wylewki anhydrytowej, gdzie najlepiej się sprawdza ten rodzaj podkładu?

Z wylewki anhydrytowej wykonuje się podkłady podłogowe grubości od 2 (wylewki cienkowarstwowe) do 70 mm. Wylewka anhydrytowa nie tylko więc wyrównuje posadzkę, ale może także pełnić funkcję jastrychu.  Wylewka anhydrytowa ma płynną konsystencję, produkowana jest jako masa samopoziomująca, dając równe i gładkie podłoże. Podkład anhydrytowy jest praktycznie bezskurczowy, co ma znaczenie przy wykonywaniu dylatacji . Przekątna pomieszczeń może wynosić nawet 10–12 m.

Tego typu wylewka samopoziomująca nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych po ułożeniu. Wylewka anhydrytowa dobrze przewodzi ciepło i szybciej się nagrzewa w porównaniu do wylewki cementowej, dlatego też jest polecana szczególnie do systemów ogrzewania podłogowego. Ważne jest też to, że płynna konsystencja podkładów anhydrytowych umożliwia dokładniejsze wypełnienie przestrzeni między elementami instalacji ogrzewania podłogowego.

WYLEKA ANHYDRYTOWA - PLUSY I MINUSY

Wylewka anhydrytowa plusy

  • wymaga mniejszej ilości dylatacji(praktycznie tylko dylatacje obwodowe, bez pośrednich),
  • sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym (dobrze przewodzi ciepło),
  • jest elastyczna i nie wymaga zbrojenia,
  • jest lżejsza od wylewki cementowej, co ma znaczenie w przypadku remontu i obciążania stropu.

Wylewka anhydrytowa minusy

  • w przypadku pomieszczeń mokrych (kuchnia, łazienka, garaż) wymagają izolacji przeciwwilgociowej,
  • nie nadaje się na zewnątrz (balkony, tarasy),

WYLEWKI CEMENTOWE

CEMFLOOR – Płynna wylewka cementowa na ogrzewanie podłogowe.

Cemfloor jest samopoziomującą / wysoce płynną wylewką na bazie cementu produkowaną w RMX, dostarczaną betoniarką i pompowaną na miejscu pracy. Cemfloor bazuje na wiedzy i doświadczeniu CEMEXA Technologies, co pozwala na uzyskanie najwyższej jakości wylewek o bardzo niskiej kurczliwości.

Wylewki Cemfloor powinny być produkowane wyłącznie przez zatwierdzone wytwórnie, które zostały przeszkolone w zakresie procesu mieszania i zatwierdzone przez CHRYSO do dostarczania wylewek Cemfloor.

Cemfloor może być wylewany do powierzchni 150 m2 w podłogach nieogrzewanych i 100 m2 w podłogach ogrzewanych bez konieczności stosowania dylatacji kompensacyjnych.

W celu zapewnienia dodatkowego wsparcia w punktach naprężeń można po prostu w wylewce zatopić odpowiednią siatkę wzmacniającą.

Betonowy podkład podłogowy

             Najbardziej popularne podkłady betonowe mogą mieć postać wylewki robionej na mokro lub pół sucho. Podkłady wykonuje się na etapie stanu surowego zamkniętego. Układa się je na podłożu betonowym lub na warstwie izolacji termicznej, są ciężkie, ale solidne. Wymagają długiego sezonowania. Najpopularniejszą metoda produkcji jest wytwarzanie mieszanki na budowie przy pomocy specjalnej maszyny ( mixokret ) , która jest w stanie podać gotową mieszankę do 100m w pionie . Podany materiał jest niwelowany ręcznie i zacierany przy pomocy zacieraczek mechanicznych .

Podczas wiązania podkład nie powinien być narażony na bezpośrednie nasłonecznienie i zbyt wysoką temperaturę. Mogłoby to spowodować jego zbyt szybkie wysychanie i pękanie. Tradycyjny podkład cementowy przez siedem dni od położenia powinien być wilgotny. Można go przykryć folią lub zwilżać wodą. Po tym czasie można rozpocząć wietrzenie. Całkowita grubość wylewki cementowej to około 6,5 cm (wymagana grubość nad rurami to 45 mm).